Bir yenilik masalı

Hoover’in ve tarihteki ilk elektrikli süpürgenin doğuşu

Bir kutu, bir vantilatör, bir ipek yastık kılıfı ve süpürge sopası - tarihin ilk elektrikli süpürgesi işte böyle doğmuştur. Bu basit eşyaları geçtiğimiz yüzyılın en devrimci teknolojilerinden birine dönüştüren fikir New Berlin, Ohio’da gece bekçiliği yapan, astımdan muzdarip ve çalıştığı mağazadaki tozları solumaktan bıkmış olan James Spangler’e aittir. İcadının Amerika’daki her eve girmesi hayalini kuran James icadının patentini aldı. Projesine inanan ve bu projeyi hayata geçirmek için gerekli olan becerilere ve kaynaklara sahip birine ihtiyacı vardı.

Bu ilk, ilkel elektrikli süpürgeyi kuzeni Susan Hoover’a göndermeye karar vermesi icadını servete dönüştüren bir hareketti.  Susan bunu evde birkaç gün kullanmayı denedi ve büyük bir destekçisi oldu. Süpürgeyi, deri ürünler üreten küçük bir işletme sahibi olan eşi William Hoover’a gösterdi; William Hoover süpürgeyi New Berlin’deki dükkanında satmaya başladı.  Müşteriler arasında geçirdiği yıllar sayesinde kendisi pazara aşinaydı. İleri görüşlü bir girişimci olarak, bu fütüristik “sopanın” muazzam bir potansiyeli olduğunu hemen anladı. Patenti satın aldı ve The Hoover Company adlı bir şirket kurarak üretime başladı. Yıl 1908’di.

İlk başta küçük üretim tesisi yerel pazar için günde altı elektrikli süpürge üretiyordu ancak ücretsiz deneme imkanı sayesinde talepler giderek arttı; artan talebi karşılamak üzere endüstriyel ölçekli bir üretim gerekli hale geldi. Çok kısa bir süre içinde “hoover” kelimesi İngilizce dilinin bir parçası ve “elektrikli süpürge ile temizlik yapmanın” eş anlamlısı haline geldi. Bu kelime bugün hala kullanılmaktadır.

 

HOOVER YARININ STANDARTLARINI ŞIMDIDEN SUNUYOR

Dünyanın dört bir yanından sıcak gelişmeler. İlerleyen yıllarda Londra'da yeni bir şirket kuran Hoover Birleşik Krallık ve Avrupa'da çok sayıda fabrika açtı. Daha sonra Asya ve Afrikaya'ya açıldı. Böylece; güzel, işlevsel ve son derece yenilikçi ev aletleri sayesinde daima trendleri öngören çözümlerin peşinde bir markaya sahip büyük bir gurubun temelleri atılmış oldu.

1926'da, Hoover dünyada ilk kez dikey elektrikli süpürgeyi üretti. 1936 yılında tüm modern elektrikli süpürgelerin ayrılmaz bir parçası haline gelecek esnek hortumun patentini aldı. 1946 yılında silindir elektrikli süpürgelerin üretimine başladı.  1948 yılında başka sektörlerde de faaliyet göstermeye başladı; önce çamaşır makinesi, ardından da temizleme, pişirme ve soğutmaya yönelik büyük ev aletlerini üretmeye başladı. Hoover Group, üretim ve yönetim bölümlerinin yeniden düzenlendiği 1980'li yıllara kadar büyümeye devam etti.

Uzun bir birleşme döneminin sonunda Candy, 1995 yılında Hoover European Appliances Group'u Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve eski Sovyetler Birliği Asya ülkelerindeki Hoover markasına ait olan tüm haklarıyla birlikte satın aldı.