Bir yenilik masalı

Hoover’in ve tarihteki ilk elektrikli süpürgenin doğuşu

Bir kutu, bir vantilatör, bir ipek yastık kılıfı ve süpürge sopası - tarihin ilk elektrikli süpürgesi işte böyle doğmuştur. Bu basit eşyaları geçtiğimiz yüzyılın en devrimci teknolojilerinden birine dönüştüren fikir New Berlin, Ohio’da gece bekçiliği yapan, astımdan muzdarip ve çalıştığı mağazadaki tozları solumaktan bıkmış olan James Spangler’e aittir. İcadının Amerika’daki her eve girmesi hayalini kuran James icadının patentini aldı. Projesine inanan ve bu projeyi hayata geçirmek için gerekli olan becerilere ve kaynaklara sahip birine ihtiyacı vardı.

Bu ilk, ilkel elektrikli süpürgeyi kuzeni Susan Hoover’a göndermeye karar vermesi icadını servete dönüştüren bir hareketti.  Susan bunu evde birkaç gün kullanmayı denedi ve büyük bir destekçisi oldu. Süpürgeyi, deri ürünler üreten küçük bir işletme sahibi olan eşi William Hoover’a gösterdi; William Hoover süpürgeyi New Berlin’deki dükkanında satmaya başladı.  Müşteriler arasında geçirdiği yıllar sayesinde kendisi pazara aşinaydı. İleri görüşlü bir girişimci olarak, bu fütüristik “sopanın” muazzam bir potansiyeli olduğunu hemen anladı. Patenti satın aldı ve The Hoover Company adlı bir şirket kurarak üretime başladı. Yıl 1908’di.

İlk başta küçük üretim tesisi yerel pazar için günde altı elektrikli süpürge üretiyordu ancak ücretsiz deneme imkanı sayesinde talepler giderek arttı; artan talebi karşılamak üzere endüstriyel ölçekli bir üretim gerekli hale geldi. Çok kısa bir süre içinde “hoover” kelimesi İngilizce dilinin bir parçası ve “elektrikli süpürge ile temizlik yapmanın” eş anlamlısı haline geldi. Bu kelime bugün hala kullanılmaktadır.

 

HOOVER YARININ STANDARTLARINI ŞIMDIDEN SUNUYOR

Dünyanın dört bir yanından sıcak gelişmeler. İlerleyen yıllarda Londra'da yeni bir şirket kuran Hoover Birleşik Krallık ve Avrupa'da çok sayıda fabrika açtı. Daha sonra Asya ve Afrikaya'ya açıldı. Böylece; güzel, işlevsel ve son derece yenilikçi ev aletleri sayesinde daima trendleri öngören çözümlerin peşinde bir markaya sahip büyük bir gurubun temelleri atılmış oldu.

1926'da, Hoover dünyada ilk kez dikey elektrikli süpürgeyi üretti. 1936 yılında tüm modern elektrikli süpürgelerin ayrılmaz bir parçası haline gelecek esnek hortumun patentini aldı. 1946 yılında silindir elektrikli süpürgelerin üretimine başladı.  1948 yılında başka sektörlerde de faaliyet göstermeye başladı; önce çamaşır makinesi, ardından da temizleme, pişirme ve soğutmaya yönelik büyük ev aletlerini üretmeye başladı. Hoover Group, üretim ve yönetim bölümlerinin yeniden düzenlendiği 1980'li yıllara kadar büyümeye devam etti.

Uzun bir birleşme döneminin sonunda Candy, 1995 yılında Hoover European Appliances Group'u Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve eski Sovyetler Birliği Asya ülkelerindeki Hoover markasına ait olan tüm haklarıyla birlikte satın aldı.

Tasarım ve teknoloji tutkusu.

Hoover’in 100 yılı

2008 yılında Grup; yenilik, performans ve ayrıntılara özen gösterme açısından en üst sırada yer alan özel bir ürün serisi ile Hoover’in ilk yüzyılını kutladı. Tüm 2008 yılı boyunca tüm Hoover ürünlerinde ve reklamlarında “100. Yılımızı Kutluyoruz” logosu yer aldı - bu çok az sayıda markanın övünebileceği bir başarıdır.
Tüm biçimlerde maksimum performans
Yüzüncü yıldönümü kutlamaları sona erdi ancak ileri teknoloji ürünleri piyasaya sürülmeye devam ediyor. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri tüm alanlarda olağanüstü performans sunabilmeyi hedeflemektedir.

Rekor maksi kapasite

Hoover, 13 kg’lık en büyük yük kapasitesi ile standart ebatlı çamaşır makinesi olmanın rekorunu elinde tutuyor. Bu ürün, kurutuculu çamaşır makinesi modelinde 13 kg yıkama ve 8 kg kurutma kapasitesi ile ortalama bir kurutuculu çamaşır makinesinin kapasitesini ikiye katlayan Dynamic Mega’dır. Maksi kapasite fırınlar (78 litre) ve bulaşık makineleri (16 kişilik yemek takımı) için de geçerlidir.

Elektrikli süpürgelerde 4A Sınıfı

Hoover elektrikli süpürgeler, enerji etiketleri 4 A sınıfına giren ilk süpürgelerdir; 4 A maksimum enerji verimliliği, filtreleme verimliliği, halılardan ve sert zeminlerden çekilen toz kapasitesi ve en düşük gürültü seviyesi için kullanılan derecedir. Bu sonuca, toz haznesinin tabanına itilen havayı tozdan ayırt etmek ve filtreye aşırı yük bindirmemek için çok sayıda küçük siklonun santrifüj kuvvetinden yararlanan multisiklonik Airvolution™ teknolojisi sayesinde ulaşılmıştır. Torbasız elektrikli süpürgelerde PACT (Güçlü Aktif Sıkıştırma Teknolojisi) tozun onda bir oranında sıkıştırılmasına imkan verir. Bu şekilde, hazne açıldığında havadaki toz dağılımının en aza indirgenmesi sağlanmıştır.

Sessiz teknoloji

En yüksek performansın en fazla sesi çıkarması şart değildir. Hoover tarafından geliştirilen en yeni teknolojiler, pazardaki en düşük ses seviyeleri ile kusursuz sonuçlar alınabileceğini gösteriyor. Özellikle küçük ev aletleri, titreşimleri azaltan, sesi emen ve bunun sonucunda gürültü seviyelerini önemli derecede düşüren Dynamic Silence teknolojisinden yararlanıyor.  Yeni A-Cubed Silence elektrikli süpürgede ise gürültü seviyeleri 62 db değerine düşüyor; bu, cihazın günün istenen saatinde komşuları rahatsız etmeden veya çocukları uyandırmadan kullanılabileceği anlamına geliyor. Büyük ev aletleri için Hoover önce Silent Inverter teknolojisini, daha sonra Perfect Silent Inverter teknolojisini icat etti. Dynamic Mega ve Dynamic Next serisinde bulunan Perfect Silent Inverter motorlu çamaşır makineleri yıkama çevrimleri esnasında sadece 48 db üretir; bu değer klasik çamaşır makinelerinin ürettiği gürültünün yaklaşık üçte biridir.

 

Çamaşır makinelerinde yeni sınır

Dijital evrim: uzaktan kumandalı cihazlar

Akıllı telefonlar ve Daima Açık bağlantılar çağında, Hoover yine zamanının ötesindedir; Hoover Wizard uygulaması ile bir mobil cihazdan çalıştırılabilen, kontrol edilebilen ve izlenebilen bir çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, davlumbaz ve ocak serisi piyasaya sürüyor. One Fi modellerde bağlantı wi-fi tipi, One Touch modellerde NFC tipidir.